Celostátní demonstrace státních zaměstnanců poprvé?

Seriál: Výstavy, soutěže, publikace atd.
Diskuze: Příspěvků(0)

40 000 demonstrantů!

Včera se v Praze, na náměstí Jana Palacha, uskutečnila pokojná demonstrace zástupců devatenácti odborových svazů státních zaměstnanců. Celkový počet účastníků povolené demonstrace přesáhl neuvěřitelných 40 000 lidí! Jelikož se rozsáhlé akce mimo učitele, soudce, herce, veřejnou správu a spoustu dalších, zúčastnili rovněž policisté, hasiči, celní správa, vězeňská služba a zdravotníci, určitě si tato významná záležitost zaslouží můj fotokomentář. Obrázek o tom, jak to v Praze 21. září 2010 vypadalo, si budete muset na základě mých fotografií udělat převážně sami, jelikož na mém webu budete asi dost těžko hledat nějaké početné politické názory :-).  Z transparentů je však patrno, co si dnešní lidé v našem demokratickém státě myslí o našich politicích i životních podmínkách.

 

Z Letné až na náměstí Jana Palacha

Mé snímky zobrazují průběh demonstrace od výchozího bodu na Letné, až po cílový bod na náměstí Jana Palacha. Dodám jen tolik, že všem účastníkům je samozřejmě jasné, že šlo zatím jen o jakýsi zdvižený prst, ukázku toho, že nejde jen o nespokojenost několika nadšených odborářů. Všichni účastníci chtěli být především vidět, a to se bezesporu povedlo. Denně většina z občanů ČR zažívá následky dlouhodobě špatného vládnutí, a to bez rozdílu toho, kdo byl, anebo je u vesla. Obyčejnému člověku je samozřejmě jedno, kdo tam nahoře sedí, protože požadavky všech slušných lidí jsou všude na světě naprosto stejné. Naše anonymní lamentování někde u piva však samozřejmě naši politickou scénu nijak nemotivuje k potřebným změnám. Někteří politici se chovají dál ke všem občanům krajně neslušně. Včera šlo v rámci demonstrace o vyslovení rozhodného NE mnoha tisíci lidí podpořených jejich rodinami, sympatizanty z civilního sektoru a drtivou většinou kolegů, kteří museli z různých důvodů zůstat ve službě a v práci.

 

Šetřit musíme rovným dílem

Demonstrací bylo tedy řečeno „A“ a samozřejmě, že nyní bude následovat logické „B“. Všichni už to za ta léta známe, ale už to nikoho nebaví. Půjde opět o politickou hru, kdo z koho.  Logickou snahou odpůrců této akce bude samozřejmě snaha o snížení jejího významu, ale věřte, bylo to opravdu velké! Nic podobného jsem nezažil. Také můžeme očekávat, že odpůrci akce budou hledat způsob, jak zabránit tomu, aby svou oprávněnou a dlouhodobou nespokojenost vyjádřili i ostatní občané našeho státu. Je jasné, že se bude zvyšovat tlak na veřejnost takovým způsobem, aby se ke státní správě nepřidala. Počítejte s tím, že nás budou chtít poštvat proti sobě. Není se čemu divit. Je to nejjednodušší způsob. Ale nikdo z účastníků včerejší demonstrace není odpůrcem šetření! Osobně jsem slyšel názory mnoha stovek lidí, kteří říkají: „Šetřit musíme všichni a rovným dílem“. To jsou samozřejmě slova nás všech, policistů, zdravotníků, hasičů i slova ostatních zúčastněných. Tomu se nikdo z nás nebrání. Krásná ukázka podpory „civilistů“ se ukázala ve chvíli, když se nám pokazila naše skvělá siréna. Prostě jí upadla ručka a nebylo čím točit. Když jsme na Náměstí Jana Palacha požádali řidiče přítomné dodávky, jestli by nám nemohl poskytnout nějaké nářadí nutné na opravu sirény, nezaváhal ani vteřinu a vše potřebné nám okamžitě daroval. Díky!

 

Mají se hasiči chovat tržně? Ne!

Možná, že to daňové poplatníky ani nenapadlo, ale například i hasiči se mohou začít chovat tržně, když je k tomu budou politici nutit. Já osobně se však nechci ve své službě dožít toho, že by si lidé měli svou bezpečnost platit dvakrát. Částečně v našich výplatách a v budoucnu třeba úhradou jednotlivých zásahů. Nikdy se nechci dožít toho, abych majitelům shořelého domu musel jako hasič předkládat účet za svou odvedenou práci. To by byla ostuda a osobně věřím, že k tomu nikdy nedojde! To už by nebyla práce pro mě, ani pro většinu mých kolegů, kteří dnes prakticky denně pokládají na oltář pocitu bezpečnosti občanů našeho státu své schopnosti, zdraví a někdy i životy.

 

Kriminálníci, požáry a nemoci se jich bály…

S drastickými úsporami souvisí odborná, a velmi zásadní hlediska, o kterých dnes bouřlivě diskutuje celý vrcholový management jednotlivých organizací, tedy nikoliv „jen“ odboráři. Nebudu se na svých stránkách o tomto tématu nijak zvlášť rozepisovat. Krátce jen zmíním tu skutečnost, že do civilu dnes odchází opravdoví odborníci z řad policie, hasičů a další. Jejich zkušenosti tu byly pro vás – kriminálníci, požáry a nemoci se jich bály! Stav techniky a technického vybavení se také bude zhoršovat a někde se též chystají snad i rušit požární stanice hasičů, slučovat policejní služebny atd. Na první pohled bude pro daňového poplatníka vše jako dřív. Omyl! Změnu jistě pocítí všichni ti, kdo zažijí nějakou mimořádnou událost, nebo je budou ohrožovat ti občané našeho státu, kteří jaksi nejedou podle našeho zákona – kradou, podvádějí, vraždí, zneužívají… Vše trefně vystihuje jedno z policejních hesel: „Policie končí, peklo se usmívá“.

 

Demonstrace proběhla v naprostém klidu – byla skvěle organizována

Osobně mě mile překvapilo, jak klidný průběh celá akce měla. Policisté, hasiči, zdravotníci, vězeňská služba, celníci, armáda, učitelé a všichni ostatní prošli Prahou naprosto v klidu. Malý incident na MV, při němž vznikla přibližně desetitisícová škoda, je jedinou nepatrnou skvrnkou na celé akci. Tento incident samozřejmě nikdo neplánoval a nikdo z účastníků jej také neschvaluje. Mezi čtyřmi desítkami tisíc lidí se samozřejmě, jako v každém kolektivu, najdou výjimky a je pochopitelné, že zde sehrály svou roli spíše jen emoce, než nějaký cílený vandalizmus. Jsem přesvědčen, že v případě, že by se symbolického „pohřbu“ jednotlivých složek IZS před MV zúčastnili také příslušní politici ve snaze nějak své počínání svému rezortu osvětlit, nikdo by je do budovy ani hledat nešel. Odbory či viník jsou podle jejich vlastních slov připraveny tuto drobnou škodu zaplatit. Osobně věřím, že tato bezvýznamná záležitost nebude, např. v rámci snahy poškodit celou akci, nijak nadměrně nafukována a nepředčí tak například mnohem vyšší škody a ztráty ve státním rozpočtu vzniklé vandalizmem a následným nasazením speciálních policejních oddílů proti neukázněným fotbalovým fanouškům, či fašistům, které tady kdoví proč? ti též politici „trpí“.

 

U nás, u hasičů, si chyby dovolit nemůžeme. Jak je tomu u Vás ve vládě?

Odborářská demonstrace byla ukázkou toho, že ve světě jedinečný Integrovaný záchranný systém České republiky se dokáže semknout a spolupracovat nejen při mimořádných událostech, a nejen s jeho základními složkami.  Společně věřme, že občané našeho státu budou díky demonstraci politiky bráni opět o něco vážněji, a že si konečně někteří z politiků uvědomí, že právě oni jsou tu pro nás, a ne my pro ně. Doufejme, že naše současná vláda najde nové a účinnější mechanizmy, jak rozumně, účinně a zejména na správných místech šetřit. V dávné i nedávné minulosti proběhlo například mnoho různých „nevýhodných obchodů a pochybných rozhodnutí – chyb a omylů“ a nikdo za své chtěné či nechtěné chyby dosud nezaplatil – tedy kromě nás všech. Najděte viníky a potrestejte je. Dlužíte nám to! U nás, u hasičů, si chyby dovolit nemůžeme. Jak je tomu u Vás ve vládě?

Foto a text: Štěpán Mikulka

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign