Hasič roku 2009

Seriál: Výstavy, soutěže, publikace atd.
Diskuze: Příspěvků(6)

Významná událost v hasičském světě, která měla v ČR navíc svou premiéru, se odehrála dne 10. května 2010 v Top Hotelu v Praze. Právě zde totiž proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže Hasič roku 2009. Byli zde za svou svědomitou práci a statečnost oceněni profesionální hasiči z celé České republiky, a to v sedmi kategoriích: Hasič roku 2009, Zásah roku 2009, Projekt roku 2009, Velitel roku 2009, Kolektiv roku 2009, Občanský zaměstnanec roku 2009, Galerie osobností HZS ČR.


Samotná akce vznikla v souvislosti s desátým výročím vzniku Hasičského záchranného sboru České republiky v podobě, jak jej známe dnes. Současně jde také o protějšek obdobné akce policejní, která už má svou několikaletou tradici. Vyhlášení jednotlivých vítězů se zúčastnili ministr vnitra Martin Pecina, generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán, policejní prezident genmjr. Oldřich Martinů, náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Miloš Svoboda.

Sálem zněly swingové a šansonové melodie v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR. O sváteční atmosféru se svým vynikajícím pěveckým výkonem postarala také paní Eva Pilarová a paní Radka Fišarová. Celý večer pak svým slovem provázel oblíbený „hasičský“ moderátor Mirek Vaňura.

Velký úspěch na této slavnostní akci zaznamenali příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, kteří byli oceněni hned v šesti kategoriích. Šlo o tři první a o tři druhá místa. Níže si můžete prohlédnout umístění všech ohodnocených. Ještě dříve, než se do „výsledkové listiny“ začtete, rád bych podotknul, že v rámci České republiky se v roce 2009 samozřejmě v rámci zásahů odehrál bezpočet záslužných činů nad rámec povinností, o kterých se nikdo nedozvěděl, a tak nebyly do soutěže nominovány. Hasiči každoročně vyjíždí k více než 100 000 nejrůznějších událostí. Jen v průběhu psaní tohoto článku osádka našeho prvního výjezdového vozu vyjela ke třem událostem...

Přehled oceněných v rámci akce Hasič roku 2009 (zdroj www.pozary.cz):

Kategorie: Hasič roku 2009

1.      místo ppor. Petr Carbol, DiS, HZS Moravskoslezského kraje

Dne 7. 7. 2009 trávil svou dovolenou ve Strakonicích, kde byl zcela náhodou přítomen záchranné akci na jezu na řece Otavě při záchraně vodáků z převrženého raftu. Při záchranné akci došlo i k převržení a následnému rozlomení člunu zasahujících hasičů HZS JČK, hasičské stanice Strakonice. Petr Carbol duchapřítomně zareagoval a pomohl zachránit část osádky raftu.

2.      místo  nstržm. Martin Distler, HZS Olomouckého kraje

3.      místo nstržm. Milan Málek, HZS kraje Vysočina

Kategorie: Zásah roku 2009


1. místo HZS hl. m. Prahy

2. místo HZS Moravskoslezského kraje – bleskové povodně na Novojičínsku


Zásah při bleskových povodních, zachráněno 16 osob, včetně čtyřměsíčního batolete, čtyř dětí a dvou těhotných žen.

3. místo HZS Libereckého kraje - ÚO Semily a Turnov
            
Kategorie: Projekt roku 2009

1. místo Projekt výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva HZS Moravskoslezského kraje

V průběhu roku 2005 zpracoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje koncepční materiál projektu zaměřeného na preventivně  výchovnou činnost dětí na základních školách (www.hzsmsk.cz/prevence/pvc_koncepce.php). Materiál, který byl společným dílem odborů prevence a ochrany obyvatelstva a plánování Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, a je postaven na základě již ověřeného a funkčního systému bratrů Mikulků a Mgr. Piňose, byl dokončen v říjnu 2005. Projekt je realizován na základních školách a veškeré podrobnosti lze nalézt na kmenovém webu: www.hasik.cz Dodám už jen tolik, že dnes jsou do programu zapojeny jen v Moravskoslezském kraji přibližně dvě stovky instruktorů, a to především z řad profesionálních a dobrovolných hasičů. Program má však samozřejmě republikový záběr a podle zdařilého koncepčního modelu MSK dnes fungují i další kraje v ČR (Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj, ale i kraj Středočeský). V rámci republiky dnes pracuje přibližně 600 speciálně připravených instruktorů vyškolených týmem Mikulka Š., Mikulka B., Mgr. Miroslav Piňos.


2. místo Projekt „Chraň svůj svět, chraň svůj život“, HZS Karlovarského kraje

3. místo  Projekt „Vaše cesty k bezpečí“, HZS Jihomoravského kraje


Kategorie: Velitel roku 2009

1. místo mjr. Mgr. Luboš Vacek - HZS kraje Vysočina

2. místo mjr. Miroslav Karlec - HZS Olomouckého kraje

3. místo mjr. Bc. Jan Hadrbolec  - HZS Středočeského kraje

 Kategorie: Kolektiv roku 2009

1. místo HZS Moravskoslezského kraje

CTIF Ostrava 2009, organizačně zvládnuto perfektně v přípravné i realizační fázi, vysoká úroveň doprovodných akcí, vysoká společenská úroveň, vysoký kredit v zahraničí

2. místo  HZS Moravskoslezského kraje – jednotky ÚO Nový Jičín

Spolupráce při bleskové povodni na Novojičínsku 2009

3. místo HZS hl. m. Prahy 


Kategorie: Občanský zaměstnanec roku 2009

1. místo  Mgr. Erika Oravcová - ZÚ Hlučín

Jmenovaná  se v roce 2009 významným způsobem podílela na výběru nových příslušníků Záchranného útvaru pro Hlučín a Zbiroh.

2. místo Jana Zatloukalová - HZS Moravskoslezského kraje

Výjimečný  a vysoce profesionální podíl na realizaci a dokončení  staveb, a to v nejvyšší kvalitě a funkčnosti (1,09 mld. Kč).

3. místo Eva Jugová - HZS Zlínského kraje - ÚO Vsetín

Kategorie: Galerie osobností HZS ČR

JUDr. Miroslav Řepiský

Velice mile hovořil o posledním jmenovaném účastníkovi soutěže generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán. Jeho blahopřání panu JUDr. Miroslavu Řepiskemu zahrnovalo totiž i vzpomínku na dávný čas české hasičské historie. Podle jeho slov právě JUDr. Miroslav Řepiský přišel jako první s myšlenkou jakéhosi tehdejšího „Integrovaného záchranného systému“. Šedesátá léta mu však jeho nápad nedovolila plně realizovat. V dnešní již době IZS funguje a dá se říci, že tento systém patří k nejpropracovanějším v Evropě. JUDr. Miroslav Řepiský se rovněž zasloužil o vznik Střední školy požární ochrany ve Frýdku - Místku a zřízení katedry Technika požární ochrany na Vysoké škole báňské v Ostravě. Stál také u zrodu muzea dobrovolného hasičského hnutí v Přibyslavi. 

Jelikož jedno z ocenění se týká také mé osoby a osob mých bruntálských kolegů, chtěl bych také krátce reagovat…  


Jménem našeho lektorského týmu chci vyslovit upřímné poděkování nejen těm, kteří nás takto ohodnotili, ale také všem hasičům, kteří se na práci s dětmi přímo podílí. Jsou to hasiči, kteří s léty přišli na to, že pro lidi se dá udělat ještě více, než zasahovat u rozličných mimořádných událostí. Mnohý z hasičů si totiž po absolvování nejrůznějších zásahů s tragickým koncem jistě pokládá otázku, jestli se nedalo udělat víc, jestli se neštěstí nedalo nějak zabránit, či mu nějak předejít. Právě z takto uvažujících lidí se pak často rekrutují instruktoři programu „Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“. Naše opravdu veliké díky proto patří právě těmto obětavým lidem z řad profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří často na úkor svého volného času pravidelně vyráží za dětmi do základních škol! Každoročně je tak vybaveno informacemi, které jsou nezbytné pro přežití v krizových situacích, více než 30 tisíc dětí. Toto číslo velmi rychle narůstá, jelikož se přidávají další a další kraje, v poslední době např. kraj Liberecký. Velké díky rovněž patří těm zástupcům vedení HZS ČR na všech úrovních, kteří celý projekt dlouhodobě podporují a jsou o jeho potřebnosti vnitřně přesvědčeni. Právě díky jejich podpoře tak snad bude brzy vychována „poučená generace“, což je jeden z cílů uvedeného vzdělávacího programu. Myslíme si totiž, že bezpečný stát má své kořeny v podhoubí bezpečných rodin.Foto a text: Štěpán Mikulka

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign