Virtuálně u zásahu - díl IV. "Daisy"

Seriál: Virtuálně u zásahu - reportáže přímo z hasičských výjezdů - 5 dílů
Diskuze: Příspěvků(0)

Tlaková níže Daisy navštívila, po západní a jižní Evropě, také Českou republiku. Většina z řidičů, kteří do přicházejícího nečasu museli vyrazit, nasedala do svého vozu s jediným přáním - dojet do cíle. Díky jejich opatrnosti se to většině z nich podařilo, ale někteří bohužel to štěstí neměli. Ti se pak setkali se záchranáři a policisty, kteří se jim v těžkých chvílích snažili pomoci svými znalostmi a dovednostmi. K pravidlům mého webu patří, že se na mých stránkách určitě nesetkáte s žádnými "krváky", a tak se pojďme podívat, jak to vypadá u takové celkem standardní dopravní nehody bez zranění...

Záchranáři, kteří jsou už nějaký ten pátek ve službě, celkem snadno dokáží podle počasí odhadovat, jaký druh výjezdu by je během jejich služby mohl čekat a duševně, ale i technicky, se pak na některou z reálných možností připravují. V posledních dnech jsou aktuální zejména sněhové kalamitní stavy, takže si osádka prvního výjezdu často přibalí nějaké ty spodky navíc atd. Dnes jsme v garáži také dolaďovali detaily na materiálu využívaném pro záchranu tonoucích, a to včetně opakování jeho použití, jelikož mnozí nedočkavci by pomalu mohli vyrazit na led. Jindy si zase, při silně větrném počasí, připravuje lezecká skupina svůj lezecký materiál, a tak bychom mohli pokračovat. Také o tom je hasičská profese, snažit se být připraven na reálné nebezpečí. Nakonec se ani nemusí během "čtyřiadvacítky" vyjet vůbec nikam. Nikdo si však nedovolí svou přípravu podcenit. A jelikož okamžiky čekání, kdy z vysílaček okolních hasičských stanic je už slyšet, že kolegové právě vyjíždí k nejrůznějším událostem, jsou velice nepříjemné, hasiči si svůj čas krátí nejrůznějšími pracemi na technice, ale například i zcela dětským blbnutím při úklidu sněhu na stanici. Lepší uvolňovací cvičení by nenaordinoval žádný psycholog:-).

fotka



Pak ale přichází signál k výjezdu. Jde o nehodu autobusu. V takových případech vyletí tep z klidové hodnoty až k infarktovým hodnotám, jelikož je u takového typu události riziko výskytu velkého počtu zraněných a spousty dalších nepříjemných okolností. Na stanici, u stolů v kuchyni, už v tuto chvíli nesedí jediný hasič a poslední indicií, která napovídá, že zde ještě před několika málo okamžiky někdo byl, je kouř vycházející z rozpitého kafe či čaje a nedojezená snídaně. Zhruba 15 vteřin po vyhlášení poplachu, se už většina chlapů převléká do svých zásahových převlečníků, které jsou vždy připraveny hned vedle zásahových speciálů a uši s povděkem přijímají informaci o tom, že jde o nehodu linkového autobusu a nákladního vozidla bez zranění. Organismus se zvolna uklidňuje. Škoda jen, že tón poplachu je prakticky stejný pro takřka banální událost, jako pro tragické události... Mnoho hasičů to stojí mnoho stresu a tudíž i zdraví, i když ti déle sloužící už dokáží počáteční stres poměrně rychle zvládnout, aby se mohli lépe koncentrovat na blížící se zásah. Do zákonem stanoveného limitu dvou minut vozidlo vyjíždí.

Zvenčí, jakoby z nějakého cizího paralelního světa, zaznívá výstražná signalizace vozu a v pravidelných intervalech se okolní sníh barví do modra blikajícím majákem. Osádka vozu se pečlivě dostrojuje, velitel zjišťuje poslední užitečné informace z operačního střediska prostřednictvím radiostanice a řidič hasičského vozu má plné ruce práce s nástrahami vozovky, na kterou by v civilu z opatrnosti radši ani nevyjel. Obvykle se osádka vozu snaží odhadovat, kde se nehoda mohla stát, jelikož už za ta léta služby zná docela bezpečně skrytou jedovatost některých zatáček či křižovatek. I dnešní nehoda se stala na tradičním místě, na křižovatce se změnou přednosti v jízdě, která čas od času zamotá přespolním hlavu, a to zejména, když navíc snižuje viditelnost hustě padající sníh atd. Velitel hlásí statusem pozici vozu "Na místě" a rozděluji poslední úkoly. I tak už jde ale o hasičskou "malou násobilku", kdy všichni záchranáři zcela automaticky zjišťují postupně stav zraněných a jejich počet, omezují vznik dalších nehod kužely a řízením dopravy, dále zajišťují místo nehody nebezpečí vzniku požáru (unikající palivo, přítomnost pohonu na LPG atd.), přítomnost nebezpečných látek v případě kamiónů a cisteren, stabilitu vozidel, riziko ekologické havárie či další nebezpečí spojená například s bezohledností projíždějících řidičů atd.

fotka



fotka



fotka



fotka



V našem případě jsou postupně možná rizika analyzována s negativním zjištěním, takže hlavní prioritou se stává organizace dopravy v místě zásahu, jelikož se jedná o jednu z hlavních křižovatek našeho města. I tato činnost může být velice užitečná, jelikož tušíme za zamlženými skly okolo stojících vozů nevyřčenou otázku, kdy už to konečně pojede. Vše se daří do okamžiku, kdy jeden z uvolněných pruhů zablokuje nenaložený kamión, na ne zrovna aktuálních pneumatikách. Vše začíná nanovo. Řidič je slušně odesílán do míst, kam patří, a brzy je situace opět pod kontrolou. Vše se po chvíli opakuje ještě jednou, tentokráte však s jiným kamiónem:-(. Řízení provozu přebírá Policie ČR a současně zahajuje tradiční "kolečko" související s vyšetřením dopravní nehody. Než si vše policie zakreslí a zadokumentuje, máme čas vystřídat. Na hasičské stanici proto proběhne netradiční předání směny čerstvým hasičům, kteří nastupují nejen do služby, ale přímo i do výjezdového vozu, který s nimi vyjíždí k prvnímu výjezdu hned na začátku dlouhého dne se slečnou Daisy. Úkolem jednotky je úklid trosek z vozovky a její základní vyčištění od provozních kapalin. Autobus nakonec vyráží do depa "po svých", pro náklaďák však hasiči musí povolat speciální vyprošťovací automobil. Jelikož je vozidlo na silnici, vše proběhne velice hladce a jednotka se může brzy vrátit na stanici.

fotka



fotka



fotka



Možná, že jste si díky dalšímu dílu seriálu s názvem "Virtuálně u zásahu" udělali zase o trochu lepší představu o tom, jak to chodí u záchranářů. Navštívili jsme "pohodovou" dopravní nehodu bez zranění, která i tak zaměstnala osádky dvou hasičských a dvou policejních vozů, což je celkem deset lidí, na 2 a půl hodiny. Na stanicích pak probíhá ještě následná dokumentace, o které často hasiči s nadsázkou prohlašují, že je náročnější, než samotná událost. Je to ale činnost natolik nezáživná, že se o ní příliš rozepisovat nebudu, i když právě díky ní, a následně zpracovávaným statistikám, se pak dozvídáme velmi cenné informace například o nejčastějších příčinách požárů, ale třeba i o nerizikovějších dnech a hodinách, ve vztahu ke vzniku dopravních nehod. Zajímavostí však může pro vás být skutečnost, že takovýchto dopravních nehod, kde zasahují záchranáři a policisté, se v jediném okamžiku odehrává v celé ČR hned několik desítek a nemusí to být jen nehody bez zranění. Za poslední dva dny návštěvy slečny Daisy se tak jedná už o stovky událostí. Ročně je to pak přes 20 tisíc dopravních nehod, u kterých hasiči zasahují (některé statistiky naleznete například zde: http://www.hzsmsk.cz/index.php?a=cat.91)Jelikož kalamitní situace dosud nedosáhla naprostého vrcholu, přesto, že už bylo krátkodobě uzavřeno i několik hraničních přechodů, silničářům už pozvolna dochází síly i technika. Právě ode dneška jim proto přijíždí na pomoc také 6 hasičských vozů osazených "radlicemi", které pomáhají zprůjezdnit některé silnice v Moravskoslezském kraji.

fotka



fotka



Foto a text: Štěpán Mikulka

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign