Pozvánka na výstavu "Tajemné Borneo a Divoká Evropa"

Seriál: Výstavy, soutěže, publikace atd.
Diskuze: Příspěvků(0)

Srdečně Vás chceme, já a výborný kamarád i fotograf Lukáš, pozvat na výstavu s názvem Tajemné Borneo a divoká Evropa. Vernisáž se uskuteční 14. ledna 2016 v 17:00 hodin ve velké výstavní síni bruntálského zámku. K vidění bude opradu hezký kousek evropské a asijské divčiny. Můžete se těšit na bezmála 50 velkoformátových fotoobrazů. Něco málo povídání o motivech naší výstavy uvádám níže...

 

TAJEMNÉ BORNEO

Fotografie, které můžete zhlédnout na této výstavě, vznikly během mé osmnáctidenní cesty po Malajsijské části ostrova. Vidět prales bylo vždy mým snem a v roce 2013 se mi ho, díky neuskutečněné cestě na sever Norska a skvělému českému fotografovi přírody Petrovi Bambouskovi, podařilo splnit.

Během našeho putování po Borneu jsem měl možnost navštívit několik národních parků a rezervací, kde jsme pozorovali a fotografovali noční život rozmanitých druhů žab. Jinde nám, pro změnu, dělali společnost orangutani nebo jsme za křiku kahau nosatých a makaků procházeli mangrové porosty a v kopcích hledali láčkovky.

Poloostrov Tanjung Datu mně ohromil nádhernými nedotčenými bílými písečnými plážemi, kde jsem měl možnost spatřit kladení vajec želv karet obrovských. Uprostřed rezervace Ganing jsem s úžasem obdivoval rozkvetlou rafflesii, která kvete jen 3 dny a „voní“ po zkaženém mase. V NP Mulu byl svědkem nádherného přírodního divadla, výletu 2 až 3 miliónů netopýrů z jeskyně Cave.

Samozřejmě každý den jsme se pohybovali v pralese, který mě svou rozmanitostí, nepropustností, temnotou a neuvěřitelným nočním životem neustále překvapoval. Snad jsem Vám, alespoň těmito fotografiemi, dokázal přiblížit nádherný a rozmanitý život Bornea, který, bohužel, mizí strašlivým tempem z důvodů kácení pralesa a zakládání plantáží na pěstování palmy olejné. Doufám, že se tam ještě vrátím, než zmizí úplně.   

 

DIVOKÁ EVROPA

Nejspíš si říkáte, že je těžké hledat divočinu a její divoké obyvatele právě na území druhého nejlidnatějšího světadílu. Možná máte pravdu. Právě Evropa však také nabízí velké množství často až velmi kontrastních biotopů, což úzce souvisí s její biologickou rozmanitostí.  Najdeme zde – například v Norsku – biotopy charakteristické pro nejnižší úroveň moří a oceánů obývané útesovými ptáky či delfíny, ale i vysoké rumunské a slovenské horské štíty, které jsou domovem svišťů či kamzíků. Nalezneme zde vyprahlé stepi či maďarskou pusztu, ba dokonce pouště, obývané dokonale adaptovanými druhy jako je například ouhorlík stepní či sysel obecný, ale i nekonečné bažiny severního Polska hustě „osídlené“ losy nebo finská jezera, která jsou domovem mnoha druhů ryb i vodních ptáků. Dobře známe také kulturní krajinu České republiky, kde divočina dožívá už jen ostrůvkovitě díky chráněným územím, ale i nekonečné lesy Estonska a Litvy s vlky a medvědy, kde by na naše poměry snad každý kout těchto zemí mohl být vyhlášen rezervací a často není.

Některé z výše jmenovaných zemí jsem na svých cestách s fotoaparátem navštívil, většinou i opakovaně. V rámci naší výstavy Tajemné Borneo a Divoká Evropa se budu snažit představit Vám některé zástupce jejich fauny. Klíčem pro výběr fotografií mi však nebyla snaha o výčet charakteristických druhů jednotlivých zemí. Navíc, mnoho z fotografovaných druhů lze v různých obdobích nalézat i mimo hranice jednotlivých států – divocí tvorové hranice neznají (Příkladem může být nádherný jespák bojovný. Ten zimuje převážně v Africe, ale v období jarního a podzimního tahu jej můžeme pozorovat na celém území Evropy.). Spíše jsem se snažil zachytit neopakovatelnou krásu a rozmanitost tvorů, z nichž někteří byli ještě před nedlouhou dobou běžnou součástí našeho všedního dne. 

 

Foto a text: Lukáš Kovár (www.fotokovar.cz) a Štěpán Mikulka

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign