Hasiči před i za objektivem - fotografická soutěž nejen pro hasiče

Seriál: Výstavy, soutěže, publikace atd.
Diskuze byla uzavřena

Víte, kde se nachází hrad Sovinec? Tento gotický obranný hrad najdete na Severní Moravě v syrovém prostředí Nízkého Jeseníku, a to nedaleko městečka Rýmařov. Mohutné zdi hradu obklopené chmurnými hradními příkopy jsou již po staletí nepřehlédnutelnou dominantou okolního malebného kraje. V jeho blízkosti jsou skryta mnohá fotograficky zajímavá zákoutí, ale o těch dnes řeč nebude.
Hned vedle hradu, ve stínu vznešených lip, se totiž ukrývá také jedno skromné stavení, kam teď míří naše malá skupinka nadšených hasičských fotografů. Podobně jako loni nesměle klepeme na omšelé dveře a se složkou plnou nevšedních záběrů a s pocity očekávání netrpělivě přešlapujeme v tajícím sněhu. Brzy totiž přijde vyhodnocení dalšího ročníku fotografické soutěže: "Hasiči před i za objektivem" - v naší republice ojedinělé fotosoutěže s hasičskou a záchranářskou tématikou.
Dveře se po chvíli otevírají a z tmavé úzké chodbičky vystupuje světově uznávaný fotograf, kterého na těchto stránkách není třeba představovat, pan Jindřich Štreit. Je hlavním porotcem naší soutěže?
"Ahóój hasiči", zvolá se srdečným úsměvem a zve nás dál. Ještě než si naše oči přivyknou sporému osvětlení mistrova pokoje, do něhož velmi nesměle vstupujeme, už je tady paní Agnes a dává nám vybrat z ručně sbíraných bylinkových čajů a také kvalitní muziky, která do domova rodiny Štreitů neodmyslitelně patří.
Z přítmí pokoje začínají vystupovat obrazy a fotografie vkusně rozmístěné na stěnách a hovor se pozvolna stáčí očekávaným směrem. "Tak ukažte, co jste mi letos přinesli"? Pečlivě a s napětím, jelikož každý máme také své želízko v ohni, rozkládáme na velikou dřevěnou postel fotografické práce jednotlivých kategorií fotosoutěže.
S vážnou tváří prohlíží mistr jednu fotografii za druhou a dlouhé minuty je skládá z leva doprava a pak zase zpět, nejspíš do jakýchsi pomyslných pořadí. Některé fotografie obrací hned naruby a já koukám na kluky, jak jsou rádi, že to nejsou právě ty jejich. Sám přešlapuji netrpělivě z nohy na nohu a v duchu si říkám, že tohle to naše "umění" nebude nejspíš vždy o zlatém řezu, ale také o jedinečnosti okamžiku, čili spíše reportážní záležitost. Náhle jsem vytržen ze svého přemítání: "A tohle je foceno odkud?", ptá se nás slavný fotograf, aniž by zvednul oči od posuzovaných prací. A tak se překvapen dozvídá, co všechno hasiči fotografové museli podniknout, aby pořídily své snímky. Usmívá se nad fotografem v neoprenu, který fotografoval hasičské vodní záchranáře přímo v zuřícím proudu Trojského cvičného kanálu, neskrývá překvapení nad fotografiemi z vrtulníků či z osmdesátimetrového komínu, kdy neoprenovou kombinézu vystřídal horolezecký postroj. Zajímá se o to, jak vysoká teplota je u požáru, kde vznikala jedna z dalších fotografií?
Je poměrně překvapen, když mu říkáme, že mnohdy jednou rukou chráníme svůj fotoaparát a druhou pomáháme přesunovat mnohakilogramové hadicové vedení z místa uhašeného požáru do míst, kde požár stále ještě probíhá; jak přinášíme klukům, kteří právě slouží, některý potřebný technický materiál z postranních dveří hasičských speciálů; či třeba podáme unavenému hasiči minerálku pro osvěžení.
Pro čtenáře dlužno dodat, že speciálních oddělení, jejichž náplní je mimo jiné také fotodokumentace požárů a ostatních událostí, je v republice jen několik, a to např. v Praze či Ostravě. Mnoho dalších fotografujících hasičů, mezi něž patříme také my, jezdí fotografovat zásahy a výcviky z čirého nadšení pro svou práci a fotografování, a to většinou ve svém volnu a také svými vozidly. Přesto každý z nás je u zásahu často více hasičem než fotografem a právě proto také, samozřejmě v mezích bezpečnosti, zasahujícímu teamu rádi pomáháme. Ze své hasičské praxe víme, jak to u výjezdu chodí, a jak může i přinesená maličkost zrychlit a usnadnit klukům zásah. Ale vraťme se zpět ke Štreitům.
Nakonec jsou tedy postupně vybrány nejlepší práce z následujících vyhlášených kategorií: A - Požáry, B - Ostatní zásahy a C - Výcviky. Paní Agens s úsměvem pokyvuje hlavou ? nejspíš už svého manžela natolik zná, že předem (jen tak pro sebe) odhadla, které práce budou vybrány mezi ty nejlepší.
Pan Štreit konečně pohlédne na nás a všechny nás potěší slovy: ?Tak se mi zdá hoši, že je to rok od roku lepší!? Naše dosavadní napětí se rázem ztrácí a my ohodnocené práce rozdělujeme podle pořadí do předem připravených obálek. Společně pak usedáme ke stolu k nečekanému pohoštění a se zájmem nasloucháme vyprávění o fotografových cestách po Rumunsku, Ukrajině či Sibiři.

Ačkoli je soutěž hasičské fotografie ?Hasiči před i za objektivem?, teprve v plenkách, mnohé z prací se již objevily na stránkách odborných časopisů či nejrůznějších propagačních materiálů. Snaha pořadatelů se postupně naplňuje. Lidé se dozvídají něco víc o mnohotvárné a současně zdraví a životu nebezpečné profesi.
Osobně si myslím, že není lepší cesty, jak představit lidem práci záchranářů (ať už profesionálů či dobrovolných hasičů), než prostřednictvím fotografií pohlédnout do tváří chlapů, jež se rozhodli svou prací pomáhat ostatním. A nemusí vždy jít o unavené či promočené hasiče u požárů, dopravních nehod, či jiných mimořádných událostí. Povolání hasiče je vždy o teamové práci, takže sem patří nejen represe, ale například i prevence s velmi zodpovědnou výchovou dětí i dospělého obyvatelstva.
Jak již bylo výše napsáno, v soutěži ?Hasiči před i za objektivem? jsou vyhlášeny kategorie: A ? Požáry, B ? Ostatní zásahy a C ? Výcviky. Novinkou je vyhlášení kategorie D, která jistě bude zajímat i čtenáře magazínu Fotografie! Jedná se o volnou kategorii, kde mohou soutěžit fotografové z řad veřejnosti s jakýmikoliv snímky dokumentujícími práci hasičů. Během hodnocení bude samozřejmě přihlíženo k tomu, zda se jedná o fotoamatéra či profesionála.
Pro všechny kategorie platí, že mohou soutěžit fotografové využívající jak analogovou, tak i digitální techniku, přičemž práce mohou být v barevném i černobílém provedení. Samozřejmostí jsou také zajímavé ceny pro první tři umístěné v každé kategorii. Další podrobnosti naleznete na stránkách www.hasik.cz pod odkazem ?Fotosoutěž?.
Přijměte tedy pozvání k účasti v jedinečném celostátním projektu, jejímž generálním partnerem je Česká asociace hasičských důstojníků a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Uzávěrka soutěže je do konce listopadu 2006.


Za realizátory projektu Štěpán Mikulka

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign