Komentář: | Fotografie pochází z pátečního prověřovacího cvičení, kdy osádka prvního výjezdového vozu dostala za úkol vyhledat v nepřehledném lesním terénu dva podchlazené turisty ukryté na nestabilním posedu. Figuranty bylo nutno vyhledat prostřednictvím tel. komunikace s jedním z nich, ošetřit a transportovat z posedu prostřednictvím zhotovené lanovky. Následně proběhl další, asi 800 m dlouhý, transport bahnitým korytem lesního potoka a podmáčených polí do bezpečí. U mimořádných událostí mnohdy právě takto vypadají nové začátky, kdy zraněné z jejich beznaděje vytrhla až blížící se pomoc... |
Záchranářský tip
Záchranáři využívají nejrůznější druhy nosítek, jež se liší dle způsobu použití. Jedná se např. o nosítka určená pro vrtulníkový podvěs, "plovoucí" nosítka, nosítka pro trasport v členitém terénu nebo nosítka stabilizující polohu zraněných. Speciálním druhem jsou pak nosítka dělená, která jsou využívány při rizicích vzniku sekundárních zranění např. u poranění pátře.
Také vy sami si můžete nouzově nosítka vyrobit, abyste např. při absenci telefonu mohli zraněného transportovat např. k cestě. K tomuto účelu je možno využít dva klacky jež provlékneme skrze rukávy dvou bund. Při podezření na zranění páteře lze pak k transportu využít vysazených dveří. Důležité je však vědět, že poloha zachraňovaných se řídí určitými pravidly dle druhu poranění. Proto se do podobných akcí nikdy nepouštějte v případech, kdy je šance, že by vám včas mohli pomoci školení záchranáři!
X
|