Jeseníky rescue 2011

Seriál: Záchranářská mozaika - různé střípky o záchranářích a co se jinam nevlezlo
Diskuze: Příspěvků(0)

Jeseníky rescue 2011

Třetí březnový víkend na bruntálské hasičské stanici patřil vzácné návštěvě a rozsáhlému cvičení s názvem Jeseníky rescue 2011. Po roce nás totiž opět navštívili hasičští kynologové a záchranáři z Hejnic a České Kamenice. Osvědčená sestava, ale i nové náměty prací v terénu, slibovaly nejen spoustu netradičních zážitků, ale i možnost získat opět nějakou tu novou informaci či zkušenost ze záchranářské problematiky. Praktických cvičení bylo hned několik. S těmi jsme byli seznámeni už v pátek 25. března 2011. Posuďte sami. Čekalo nás zachraňování opilců ze skal v bruntálském lomu, záchrana parašutisty v nedalekých lesích, vyhledávání osob za pomocí srovnávací rojnice, výbuch plynu, zřícení střechy, slaňování záchranářů z výšky se psem či nácvik vyhledávání v bruntálském hasičském výcvikovém polygonu. Bohatý program, co říkáte:-).

Problematikou záchrany za pomocí speciálně vycvičených psů jsem se zabýval už ve svém článku dokumentujícím předchozí návštěvu psovodů a záchranářů, který naleznete zde. Dnes se chci proto spíše zaměřit především na obrazovou dokumentaci. Určitě zmíním také nějaké ty novinky, jimiž se letošní ročník Jeseníky rescue 2011 lišil od ročníku předchozího.

Významnou změnou oproti předchozímu ročníku byla opravdu značná pestrost cvičebních námětů. Zatímco v loni bylo třešničkou na dortu nejspíš vyhledávání osob v čerstvé demolici nepoužívané budovy za bruntálským Osramem, letos těch pomyslných bonbónků bylo hned několik. Začněme zásahem v bruntálském lomu. Zde byli prověřeni nejen pejskové, jejichž úkolem bylo ve všech případech především vyhledání pohřešovaných osob, ale i členové bruntálského lezeckého družstva, no a také jednotliví zásahoví hasiči, kteří měli prokázat svou zdatnost v oblasti zdravotní přípravy.

Pejskové v lomu pracovali opravdu velice rychle. Pohřešované a zraněné osoby, z nichž jedna se vyskytovala přímo na skále, jedna v prudkém svahu a jedna pod skalou, byly nalezeny ve velmi krátkém čase. V reále by tak záchranářští psi ušetřili hasičům a policii nejen spoustu zasahujících příslušníků, ale také spoustu času, což v případě zraněných osob může hrát život zachraňující úlohu. Díky výborně vycvičeným psům a psovodům, mohli záchranáři ve velmi krátkém čase poskytnout zraněných osobám předlékařskou pomoc a transport osob k sanitním vozům, do bezpečí. I tak by figuranti již tradičně mohli potvrdit, že minuty záchrany jsou nekonečné. A to nám všem letos přálo počasí, jelikož bylo na rozdíl od předchozího ročníku sucho a beze sněhu. Trošku uplakaná byla až neděle. Každopádně např. kolegu na studené skále zahřál až náročný sestup na pevnou zem. Akce v lomu byla komplikovaná především tím, že se jí účastnilo mnoho různorodých záchranných složek, což je vždy náročné na koordinaci. Nakonec byly vytvořeny tři týmy složené jak ze členů bruntálské lezecké skupiny, tak i z příslušníků hasičů města Bruntálu i záchranářů z České Kamenice, kteří zde dohlíželi především na způsob a kvalitu poskytování předlékařské pomoci.

U tohoto tématu bych se rád malinko zastavil. Předně je potřeba pochválit vynikající práci maskérky Zuzky, díky níž vypadali zranění mnohdy až velmi reálně. Zasahující tak mohli  zúročit své zkušenosti z oblasti zdravovědy, přičemž byli navíc kontrolováni přísným dohledem zkušených záchranářů z České Kamenice, komisařů. I přesto, že se většinou jednalo o profesionály z řad bruntálských hasičů, určitou trému jsem zde rozhodně tipoval. Důvod je zcela jednoduchý. Ať už budeme na kterémkoliv místě v naší republice, vždy narazíme na hasiče, kteří jsou v dnešní době nuceni mít naprosto neuvěřitelný záběr.

V podstatě každý hasič je nucen být profesionálem v oblasti hašení požárů, vyprošťování osob z havarovaných vozidel, v oblasti zásahů na nebezpečné látky, ale i v ovládání desítek přístrojů a nástrojů, od jemných přístrojů měřících např. radioaktivitu po mohutné automobilové plošiny či jeřáby, které se od sebe navzájem v požadavcích na obskluhu a znalosti velmi liší. Často se můžeme setkat s lidmi, kteří jsou záchranáři ve vodě i na skalách, v sutinách i centrech požárů. V jednotlivých oblastech mají samozřejmě hasiči své specialisty, ale všeobecný přehled musí mít ve jmenovaných, a také spoustě dalších oblastech každý hasič. V oblasti zdravovědy jsou speciálně školeni především paramedici. Zbytek příslušníků musí umět poskytnout kvalitní základní první pomoc a umět spolupracovat např. s rychlou záchrannou službou. Proto některé ze zasahujících hasičů mohl zmíněný odborný dohled poněkud znervóznit:-), ale i o tohle v rámci cvičení jde.  

Veškeré akce v lomu nakonec dopadly velice zdárně. Práci hasičů rovněž přijel podpořit i ocenit nejen ředitel bruntálské hasičské stanice plk. Ing. Jiří Patrovský, ale i nový starosta města Bruntálu Ing. Petr Rys. Ošetřován byl bohužel jeden ze záchranářů. Jeden ze záchranářských psů utrpěl lehčí zranění, které mu však profesionálové rychle a odborně na místě ošetřili. Jeho práce však pro tento víkend skončila. Díky této skutečnosti však přišla ke slovu psí záchranářská babička, které vše doposud se zájmem pozorovala skrze sklo auta. 

Další třešničkou na dortu byl zásah v ruinách budov na Dlouhé ulici. Některé zdejší domy opravdu věrně napodobovaly situaci, kdy se následkem výbuchu plynu zřítí konstrukce. Zde měli pejskové úlohu ještě mnohem významnější. Díky námětu tohoto cvičení měli do budovy všichni záchranáři zakázán vstup. Úkolem psů bylo proto najít neznámý počet osob, a to tím způsobem, že byli jednotlivý psi samostatně vysíláni do prostoru ohroženého zřícením. Psi samozřejmě pracovali vždy samostatně. Jejich následní psí kolegové měli pouze potvrdit nálezy svých předchůdců, aby nastupující záchranáři měli naprostou jistotu v následném nasazení sil a prostředků. Zde si všichni psíci zasloužili opravdu pořádný špekáček za odměnu, jelikož nejen že nalezli figuranty zaházené reálnými troskami, ale i figuranty, kteří byli umístěni např. na vyvýšených nedostupných místech či ve sklepech.  I zde se vyhledávání odehrálo poměrně rychle a mohla přijít na řadu záchrana a ošetření osob.

Osobně si myslím, že celý „záchranářský“ víkend naplnil očekávání všech zúčastněných záchranářů, včetně těch psích. Účastnili se ho desítky osob. Z hostů bych rád zmínil také policejní psovody, ale i záchranáře z Horské služby, kteří mají samozřejmě také svého psa. Jelikož pro většinu ze zúčastněných je jejich povolání nejen koníčkem, ale často i životním posláním, jistě poslední víkendový večer usínali sice unavení, ale s dobrým pocitem, že se opět naučili něco nového, a že v reálné situaci budou schopni zasahovat nejen rychleji, ale také zase o kousek kvalitněji.

Foto: Matěj Mikulka (7 let) a Štěpán Mikulka, Text: Štěpán Mikulka

 

 

 

Domů | Novinky | Poslední snímky | Fotografie týdne | Mé oblíbené | Reference | Fotocykly | Články | Video | Profil | Mapa webu | Návštěvní kniha | Odkazy | Kontakt | přihlášení

2007 © Powered by  AutumnLeaf Webdesign